Lokalny Ortodonta
Ortodoncja – porady i leczenie

CABG u 50 (lub 107) – Kompleksowy kurs innowacji terapeutycznych

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Rocznice oferują możliwości upamiętnienia najważniejszych odkryć współczesnej medycyny, takich jak szczepienia (14 maja 1796 r.), Eter (16 października 1846 r.) I insulina (11 stycznia 1922 r.). Ale wyzerowanie w określonych datach może przesłonić ważną dynamikę. Innowacje w medycynie są złożonym i ciągłym procesem, którego nie można sprowadzić do jednej chwili. Zakończono procedurę CABG. Przedstawiona operacja dotyczy przeszczepu żyły odpiszczelowej z aorty do prawej tętnicy wieńcowej (RCA), przeszczepu in situ z lewej wewnętrznej tętnicy piersiowej (LITA) do lewej tętnicy wieńcowej zstępującej (LAD), zespolony przeszczep tętnicy prawej-wewnętrznej-klatki piersiowej (RITA) z przeszczepu LITA do obwodowej tętnicy wieńcowej oraz przeszczep radialno-tętniczy od aorty do przekątnej tętnicy wieńcowej.
Historia pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG) dobrze pokazuje subtelności innowacji medycznych. Pięćdziesiąt lat temu, 9 maja 1967 roku, chirurg kliniki Cleveland René Favaloro wykonał swoją pierwszą procedurę CABG. W 1970 r. On i jego współpracownicy, którym często przypisuje się zrewolucjonizowanie leczenia choroby niedokrwiennej serca 1, wykonali ponad 1000 takich operacji. Pod wrażeniem ich wyników chirurdzy w Stanach Zjednoczonych przyjęli tę technikę. Ale chociaż praca Favaloro spopularyzowała CABG, nie był pierwszym, który wykonał operację. Co więcej, szybko zmodyfikował swoje początkowe podejście, a chirurdzy nieustannie modyfikują operację (patrz diagram). CABG, podobnie jak wszystkie znaczące interwencje medyczne, jest wynikiem wielu innowacji wielu lekarzy.
Idea CABG istniała już od dziesięcioleci. W 1910 roku Alexis Carrel opublikował opis operacji, którą wykonał na psie: użył odcinka tętnicy szyjnej, aby połączyć aortę zstępującą z lewą tętnicą wieńcową.1,2 Jeśli początkowy pomysł był kluczowym aspektem innowacji , Carrel byłby uważany za wynalazcę CABG. Mimo to zgłosił tylko jedną, nieudaną próbę: rozwinęło się migotanie komór, a pies zmarł. Carrel doszedł do wniosku, że procedura zakończy się powodzeniem tylko wtedy, gdy chirurg może ukończyć zespolenia w czasie krótszym niż 3 minuty, co wykracza nawet poza jego ogromną zdolność chirurgiczną.
Zniechęcony doświadczeniem Carrel, chirurdzy próbowali innych metod radzenia sobie z chorobą wieńcową przez następne 50 lat.1,2 Niektóre zmniejszyły obciążenie pracą serca za pomocą tarczycy lub sympatektomii. Inni próbowali zwiększyć dopływ krwi do mięśnia sercowego przez opylanie serca azbestem w celu wywołania zrostów naczyniowych, zszywania sieci na serce, ligacji lub wszczepienia wewnętrznej tętnicy piersiowej lub podwiązania zatoki wieńcowej.
Jednak CABG nie zostało zapomniane. W latach 40. i 50. XX wieku chirurg Toronto Gordon Murray przeprowadzał eksperymenty na zwierzętach. Wycinał segmenty wieńcowe, wstawiał wstawione przeszczepy i umieszczał pomosty z różnych tętnic. Niestety, często dochodziło do migotania komór i zakrzepicy. Moskiewski chirurg Władimir Demichow również eksperymentował z przeszczepami wieńcowymi, skutecznie znosząc wewnętrzną tętnicę piersiową u psów w lipcu 1953 r.3 Michał DeBakey badał pole w 1964 r. I znalazł 12 lub 14 laboratoriów pracujących na obwodnicy tętnic wieńcowych
[przypisy: forever slim tabletki gdzie kupić, tabletki na uspokojenie bez recepty, sumamed ulotka ]

Tags: , ,

No Responses to “CABG u 50 (lub 107) – Kompleksowy kurs innowacji terapeutycznych”

 1. Bruno Says:

  Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620

 2. Dorian Says:

  [..] Cytowany fragment: akumulatory kraków[...]

 3. Overrun Says:

  siedziałam w przeciągu i nabawiłam się zapalenia stawów biodrowych

 4. Knuckles Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do peruka[...]

 5. Klaudia Says:

  Alergia na białka mleka krowiego

Powiązane tematy z artykułem: forever slim tabletki gdzie kupić sumamed ulotka tabletki na uspokojenie bez recepty